Temat projektowania sztywności budynków jest chyba najsłabiej opracowanym tematem na naszym krajowym podwórku. A jest to przecież jedno z kluczowych zagadnień w projektowaniu konstrukcji. Chodzi tutaj dokładnie o trzy zagadnienia: (1) stateczność globlana konstrukcji, (2) zapewnienie nośności (SGN) i (3) użytkowalności (SGU).
Już przy budynkach 3-5 kondygnacyjnych wpływ obciążeń poziomych może być na tyle istotny, że potrzebna jest analiza sztywności elementów usztywniających.
Dzisiaj właśnie pokażę Wam jak poprawnie projektować systemy usztywniające budynki. Opowiem o tym jednak w zupełnie w innej formie niż dotychczas, bo będzie to nagranie spotkania online, które odbyło się 16.10.2020 na zaproszenie Builder 4YoungEngineer. Spotkanie było naprawdę świetne – było nas ponad 100 osób! Na koniec była też sesja pytań i odpowiedzi – niektóre pytania były naprawdę ciekawe. Zresztą sprawdźcie sami 🙂
Nagranie znajdziecie poniżej – zapraszam:
Super wpis! Uwielbiam Pana bloga, ponieważ można dowiedzieć się z niego wielu ciekawych rzeczy. Branża budowlana to temat, który niezwykle mnie fascynuje i z tego powodu chciałbym dalej zagłębiać moją wiedzę. Chętnie poczytałbym o wykonywaniu konstrukcji stalowych. Kędzierzyn-Koźle to miejsce, w którym jest wiele firm tego typu. Może napisze coś Pan o tym?
bardzo ciekawy wpis
Fajne i ciekawe porady, dzięki!
Bardzo przyjemny i konkretny livee
Świetny live, pozdrawiam :)
Dzięki za fajne i praktyczne porady, pozdrawiam! :)
Bardzo fajny i rzetelny wpis. Zapis z live będę musiał nadrobić. Pozdrawiam!
Świetnie poprowadzony live :)
Adrian miałem to samo pytanie od razu na myśli, ale Łukasz też ma rację. Pozdrawiam i fajnie wyszło :)
Mam pytanko, czy ktos moze polecic jakis prosty sprawdzony XLS albo web based program do przeliczenia jedno przeslowych belek stalowych z obciazeniem punktowym, nie w srodku przesla i uwzgledniajacy ewentualne wyboczenie pasa sciskanego?
To chyba pytanie nie do tego tematu. Niestety nie znam takiego programu. Program taki raczej nie będzie „prosty” skoro ma też sprawdzać wyboczenie pasa ściskanego.
Czy w przykładzie 3 nie można było zrobić dylatacji w innym miejscu? (pomiędzy jednym trzonem a drugim, np. tam gdzie strop jest najwęższy)
Tak, można by zrobić w innym miejscu. Zdecydowaliśmy się jednak na najmniej ingereujące miejsce i mniej więcej w połowie długości.
Przwężenie pomiędzy trzonami nie byłoby najszczęśliwszym miejscem – w niższych kondygnacjach przewężenie to znikało (strop rozrastwał się w rzucie). Poza tym musielibyśmy pewnie robić 2 słupy obok siebie.