Druga część o MES (Pierwszą o strefie przęsłowej znajdziesz tutaj). Kiedy zastanawiasz się gdzie zagęścić siatkę, a gdzie wystarczy mniejsza ilość elementów skończonych, warto spojrzeć na te kilka porad.
Jaki sens ma zagęszczanie siatki elementów skończonych nad podporami?
Wraz z zagęszczeniem siatki elementów skończonych (ES), rosną wartości wyników obliczeń. W MES wyniki są uśrednione w obszarze każdego ES, przez co przy zbyt dużych rozmiarach ES siły wewnętrzne w strefie podporowej będą niedoszacowane (najczęściej zaniżone).
Wróćmy do przykładu stropu płytowo-słupowego z poprzedniego posta. Strop ten obliczyłem dla pięciu wariantów wielkości siatkowania ES: L/10, L/20, L/30, L/40 i L/50.
Widać tutaj, że im bardziej zagęścimy siatkę ES, tym większe dostaniemy wartości momentów zginających nad słupem.
Możemy powiedzieć, że zagęszczenie siatki ES:
📌 w strefie podporowej ma na celu wyznaczenie realnych siły wewnętrznych w płycie stropowej.
📌 w strefach przęsłowych nie ma sensu, ponieważ w tych miejscach zmiany sił wewnętrznych są łagodne
Gdzie należy zagęszczać siatkę elementów skończonych?
Określiliśmy z grubsza, że zagęszczenie siatkowania ES ma sens w obszarach podpór. Podam tutaj kilka najbardziej typowych miejsc:
1. strefa wokół słupów
2. pasmo słupowe w stropach płytowo-słupowych
3. strefa wewnętrznych podpór liniowych
4. zakończenie ściany
5. naroże wypukłe
6. naroże wklęsłe
7. krawędzie niepodparte
Do tej listy należy dodać jeszcze dwa przypadki: 1. miejsca przyłożenia znaczących obciążeń skupionych lub obciążenia skoncentrowanego na małej powierzchni, 2. obszar styku materiałów o różnej sztywność, np. ściana murowana ze słupem żelbetowym w środku w tej ściany.
We wszystkich tych miejscach należy zagęścić siatkę ES.
Podsumowanie
Teraz rozumiesz, dlaczego należy zagęszczać siatkę elementów skończonych nad podporami. Dobrze wiesz też, w jakich konkretnie miejscach należy ją zagęszczać. Jeśli chcesz zobaczyć moje rekomendacje zapisz się na mailing ProjektodAdoZ.pl.
Chciałbym dopytać o gęstość siatki ES wzdłuż zewnętrznych podpór liniowych. W artykule, w przypadku ustroju ścianowego, wskazujesz jedynie na dogęszczenie naroży i zakończeń ścian, natomiast w kursie PAZ siatka stropu jest gęstsza po całej długości podpór tego rodzaju. Z czego wynika ta rozbieżność?